Z Chorwacji

Z Chorwacji

Z ekipą TVN Meteo podróżujemy po historycznej krainie Dalmacji.

Kolejnym przystankiem tej wyprawy jest Primošten. Miejscowość, dawniej znajdowała się na wyspie, którą ze stałym lądem łączył most zwodzony, który chronił mieszkańców przed atakami tureckich najeźdźców. Obecnie to półwysep otoczony wodami zatoki Primošten i Raduca.

Nad miejscowością góruje kościół z wieżą-dzwonnicą zbudowany w 1485 roku. Ze szczytu rozpościera się fantastyczny widok na Adriatyk i okoliczne wyspy, a także nierzadkie łodzie żaglowe.

Primošten słynie z winnic. Produkuje się tu czerwone wino w winnicach usytuowanych na wzgórzach. Parcele oddzielone są niewielkim murkiem zbudowanym z kamieni, których tu nie brakuje i razem tworzą coś w rodzaju równej układanki, niczym koronka, z której zresztą okolica również słynie.

Winnice odradzają się w prywatnych rękach po zaniedbaniach epoki socjalizmu. Niedawne badania dna, na prawie zapomnianym szczepie o nazwie crljenac kasztelanski, pokazały że jest on mocno spokrewniony, a właściwie może być uznawany za przodka, takich szczepów jak Zinfandel, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, czy z włoskim Primitivo.

Kolejny przystanek Omiš.
Primosten1a

Primosten1

Primosten2

Primosten3

Primosten4