O mnie

Maciej Dolega jest dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym i konferansjerem (doświadczenie: TVP, TVPINFO, TVN, TVN24) prowadzi szkolenia medialne i wizerunkowe

 

(Ur. 1981) Pochodzi z Malborka. W dzieciństwie zajmował się głównie sportem. Próbował nawet dostać się na AWF w Gdańsku. Bez sukcesu. W wieku 19 lat przeprowadził się do Warszawy, gdzie podjął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał o reklamie w mediach. Pierwsze pieniądze zarobił na odnawianiu domów i mieszkań pod Londynem. Gdy wrócił do Polski, zajęła się nim agencja Orange (odpowiedzialna wtedy m.in. za Oliviera Janiaka oraz Joannę Horodyńską) i wkrótce zaczął pracować jako model. Pozwoliło mu to usamodzielnić się. Jak mówi, „dzięki modelingowi zwiedziłem świat. Byłem w Mediolanie, Paryżu, Londynie, a nawet w Tajpej na Tajwanie. Przyswajałem sobie angielski i poznawałem ludzi”. W Polsce pracował z najlepszymi fotografikami Marcinem Tyszką, Robertem Wolańskim i Piotrem Porębskim. Później przez jakiś czas był selekcjonerem w warszawskim klubie The Cinnamon. Tu, jak dodaje, nauczył się cierpliwości. A klubowicze z przyjemnością wspominają czasy, gdy Maciek był gospodarzem.

Pracę w telewizji zaczynał w TVP Info, gdzie trafił na początku jako zwykły reporter – praktykant do Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Stacja szukała wówczas prezentera do redakcji pogody i Dolega wstrzelił się idealnie. Był redaktorem w telewizyjnej Trójce przez sześć lat. Nie przebił się, mimo to, do mediów kolorowych, jak jego koleżanki po fachu. Niewiele też go było w Internecie. Do dziś nie ma swojego życiorysu na Wikipedii. Po części sam to sobie zawdzięcza. Uważa, że jego prywatne życie nie ma nic wspólnego z zawodowym. „Choć media i wieczorne imprezy mają swój urok, to potrzebuję od czasu do czasu uciec od miejskiego zgiełku na ulubioną mazurską wieś”, opowiada.

Dolega jest przekonany, że ma w życiu dużo szczęścia. „Zawsze czuwała nade mną Opatrzność”. Gdy był studentem, często chodził ul. Świętokrzyską, przy której znajduje się siedziba programów informacyjnych TVP. Zerkał w górę na balkon, gdzie stała kamera, dziennikarz zaś zdawał relację na żywo. Taka praca była wówczas tylko nieuchwytnym marzeniem. Po latach to marzenie się ziściło.

W 2012 roku przeszedł najpierw do stacji TTV, później do TVN. Przez kilka miesięcy prowadził wieczorny Teleserwis, w którym relacjonował najważniejsze wydarzenia z kraju i świata. W tym samym roku został również współgospodarzem kulturalno – modowej audycji w Radiu PiN. „Naszymi gośćmi były czołowe postacie polskiego filmu, muzyki, mody i sportu”, dodaje.

W 2012 roku Dolega podjął równocześnie pracę w Fashion Magazine. Przez ten czas udało mu się m.in. współorganizować dwie edycje najbardziej prestiżowych nagród modowych w Polsce, czyli Nagród Fashion Magazine. Magazyn jest, jego zdaniem, przodującą publikacją o modzie w Polsce. „Ogromną satysfakcję daje mi możliwość jego współtworzenia, zarówno od strony marketingowej, jak i pojawiających się w nim sesji”, mówi.
Obecnie skupia się na pracy w telewizji, która wciąż stawia przed nim nowe wyzwania. Jest także wziętym konferansjerem. Jak mówi „Prowadzenie różnego rodzaju wydarzeń to też wspaniałe doświadczenie”
Jest fanem NBA, klasycznej mody męskiej, motocykli i amerykańskich seriali. Lubi podróżować, poznawać inne kultury i kraje.